A nap képe helyett álljon itt ez a fotósorozat…
Sunday, 28 February 2010
0 Annie és Disney
0 Haiti módi
Az egyén, a társadalom és a divat egymásra hatására nagyon jó példa a Haiti megsegítésére indított Newyorker akció. Ennek keretében az akcióban részvevő pólók árának felét e nemes célra fordítják.
A fórumokon egyaránt találunk rossz és jó vélemények, mindenesetre az elég valószínű, hogy az összeg azon fele, ami az üzletnél marad, nem csak az anyagköltségeket fedezi, hanem profitot is jelent.
Ezt félre téve támogatom az ötletet, és nekem is szándékomban áll vásárolni legalább egy pólót.
Teljesen igaza van egy fórumozónak, aki szerint farmerrel és tornacipővel párosítva tökéletes „süttyögő cucc”.
0 Görbe tükör I. - A divat fogalma
„Különösen a nők (…) akik egymás közt is megkülönböztetik magukat – azért mindegyik más ruhát vesz fel, mint a többiek, miután azonban ez a többieknek is eszébe jut, ők is másféle ruhát vesznek fel, mire ismét egyformán néznek ki. Ezt a folyamatosan ismétlődő jelenséget nevezzük divatnak…”
Karinthy Frigyes
Széles körben elterjedt az a nézet, hogy a divat az öltözködésről és a külsőségekről szól, amelynek nincs lényege. Holott szociológiai és szociálpszichológiai szempontból igencsak lényeges az egyén és a társadalom kapcsolatának folyamatában, alakulásában. Régebbi időkben a ruha divatjára volt egy nagyon jó szó, a módi. Sajnos mára ez a kifejezés teljesen eltűnt a köznyelvből.
Ha tudományos szempontból közelítjük meg, inkább a széles kört érintő népszerű és középtávú jelenségnek tekintjük a divatot. Mindig is társadalmi tény volt, amihez igazodni kellett valamilyen módon; amit egy bizonyos réteg vagy közösség hozott létre. Eszerint pedig nagyon sok területe vizsgálható…
Ebben a rovatban igyekszem majd olyan írásokat közölni, amik világosabbá teszik a divat, a társadalom és az egyén egymásra gyakorolt hatását. Arra is próbálok majd rávilágítani, hogy a divaton belül a módi terjedése, alakulása is vizsgálható folyamatokkal, elméletekkel.
(A továbbiakban tehát a módi kifejezés az öltözködés divatját hivatott jelenteni, míg a divat a társadalom és az egyén kapcsolatának, folyamatának jelenségeit.)